- Bedenk een context (verhaal min 1 a4, vertelplaat a 3 in kleur, spel,) dat leerlingen aanzet tot wiskundig denken.
- Maak om deze context heen een completen les (60 min) waarin de eerste twee fasen van vermenigvuldigen aan bod komen denk aan lesdoelen en materialen.
- De les moet klaar zijn voor gebruik
- Werk deze les uit op een lesvoorbereidingsformulier. Levr de lesvoorbereding, de context en het materiaal (bijv werkblad in)
Rekenactiviteit bij het thema sinterklaas groep 4 totaal duur: 60min
Doelen:
- De kinderen leren aantallen schatten
- De kinderen leren groepjes tellen, verkort tellen
- De kinderen leren de notaties van verhaal naar rekentaal en van plaatje naar som
- De kinderen leren groot aantallen laten tellen
- De kinderen leren 2 dezelfde laten zoeken
- De kinderen leren begrippen grootste en kleinste
Benodigdheden:
- Een heleboel schoenen (een stuk of 50) van vele verschillende soorten, vaderschoenen, moederschoenen, kinderschoenen, laarsjes, sportschoenen enz. Probeer er 1 paar hele grote en 1 paar hele kleine bij te doen.
- Pepernoten. Voor in elke schoen 1
Introductie Activiteit tijd: 20min
Vertel een verhaal over Max. Max is een jongetje van 5 jaar en hij heeft een heel slim plan verzonnen. Hij wil van Sinterklaas wel een miljoen cadeautjes hebben. Daarom zet hij alle schoenen die hij in het huis kan vinden bij de openhaard. Hij zingt een prachtig mooi lied voor de Sint en gaat naar bed. De Piet die de cadeautjes komt brengen schrikt zich een pepernootje, want zoveel cadeautjes heeft hij niet bij zich. Hij haalt Sinterklaas erbij, die het een hele goede grap vindt. Ze doen in 1 schoen een cadeautje en in alle andere schoenen 1 pepernootje. Daarna gaan ze weer verder.
Max is heel erg blij met zoveel pepernootjes. Hij snapt ook wel dat de Sint niet zoveel cadeautjes voor hem heeft. Hij wacht wel tot pakjesavond.
Na het verhaal vertel je dat je een verassing hebt. Je hebt namelijk alle schoenen van Max meegenomen. De schoenen kunnen nu in het midden van de kring komen.
Een rondje schatten: Hoeveel schoenen zullen het zijn denk je?
Ik ben eigenlijk wel heel benieuwd hoeveel pepernoten Max gekregen heeft. Zullen we dat eens tellen? Ik laat de pepernoten zien, die ik meegenomen heb en zeg dat er in elke schoen 1 moet, terwijl we ze tellen. Op die manier kunnen we mooi zien of we alle schoenen geteld hebben.
Als er nog tijd over is gaan we nog de paren bij elkaar zoeken.
Natuurlijk worden de pepernoten op het einde van de les opgegeten.
Kern activiteit: tijd: 20 min
Aan de hand van de vertelplaat (zie foto) ga je vragen met de kinderen behandelen:

1. Kijk naar de vertelplaat en maak de verschillende opgaven hieronder.
2. Kan jij de schoenen op de vertelplaat vinden?
3. Hoeveel schoenen staan er op de vertelplaat?
4. Hoe kun je dit handig tellen?
5. Maak er eens groepjes van 2 van, telt dit makkelijker? En hoeveel groepjes heb je nu?
6. Maak er groepjes van 5 of 10 van, hangt af van het niveau van het kind.
7. Hoe schrijven we dit handig op (de kinderen maken op het bord groepjes en vullen de zin: We hebben… (bijvoorbeeld 2) groepjes van … (bijvoorbeeld 4)
8. De vertelplaat biedt nog meer vragen aan, maar bepaal zelf wat je gebruiken wilt.
Slot activiteit: tijd: 20 min
Raad het antwoordt en zich een lied voor de Sint
Opdracht: Schrijf de volgende sommen op kaartjes. Dit zijn keersommen met het antwoord onder de 10, zoals 2x3=6. Dan zingen de kinderen het sinterklaas lied nummer 6 van het bord, waar 10 liedjes op staan.
Liedjes:
1. Zie ginds komt de stoomboot
2. De zak van Sinterklaas
3. De maan schijnt door de bomen
4. Sinterklaas kapoentje
5. Het paard van Sinterklaas
6. Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht
7. Zwarte Piet ging uit fietsen
8. Sinterklaas is jarig
9. O, kom er is kijken
10. Daar wordt aan de deur geklopt
Voor dit ijkpunt hebben wij een 6 gekregen.
Geen opmerkingen:
Een reactie posten